Daily Archives: 27 października 2014

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy po raz drugi uczestniczy w akcji „Światełko Pamięci”. Akcja ta jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. Jak co roku w akcję włącza się młodzież szkolna, studenci, stowarzyszenia Kresowian i harcerze.
Redaktor Beata Wolańska z TVP Rzeszów przypomina, że na „Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece”.
Ideą zbiórki zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów było „rozświetlenie” nekropolii, na której spoczywa wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.
Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. Także w tym roku w siedzibie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach Podkarpacia, teraz także w Dębicy, trwać będzie zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Zapraszamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę zniczy dla Łyczakowa.
Znicze z ZSE do TV Rzeszów wyjadą 28 listopada około godz. 13.00.

swiatelko

Konferencja „Twoje zdrowie jest potrzebne Twoim bliskim”

17 października 2014 r. w Urzędzie Miasta Dębicy odbyła się konferencja „Twoje zdrowie jest potrzebne Twoim bliskim”, w której wzięła udział młodzież klasy 2a, 2r, 3rg wraz z pedagogiem panią Teresą Nurkowicz. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Europa Donna w związku z obchodami „Breast Health Day” Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Bogusława Gawlika „Na raka piersi można nie zachorować. Raka piersi można wcześnie wykryć. Raka piersi można wyleczyć.” Prezes Fundacji SOS Życie pani Łucja Bielec przekazała informacje na temat statystyki przeprowadzonych na terenie województwa podkarpackiego badań mammograficznych i cytologicznych. Ponadto Prezes Fundacji Stowarzyszenia Europa Donna pani Anna Mazur wygłosiła prelekcje na temat działalności Fundacji.

DSC_0418 DSC_0407 DSC_0398 DSC_0397 DSC_0396 DSC_0374 DSC_0371 DSC_0364