Daily Archives: 20 października 2014

Szkolny i Międzyszkolny Konkurs ”Wybieram Trzeźwość”

Pedagog szkolny zaprasza wszystkich uczniów do udziału w  Szkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość” organizowanym przez pedagoga w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy oraz Międzyszkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość” organizowanym corocznie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy.

   Uczniowie mogą wziąć udział w następujących kategoriach:

 • prace plastyczne   na temat „Nałogi iluzją wolności (technika dowolna, np. graffiti, kreskówka, komiks w formie plakatu o formacie A-2; prace fotograficzne /od 3 do 6 fotografii umieszczonych na plakacie/),
 • prezentacja multimedialna, film na temat „Nałogi iluzją wolności; (maksymalny czas 10 minut, maksymalnie dwóch autorów), płyta opisana czytelnie imieniem i nazwiskiem, klasą, szkołą, imieniem i nazwiskiem opiekuna.
 • prace literackiew formie: eseju, rozprawki, opowiadania, pamiętnika, wiersza. Praca powinna być napisana czytelnie i nie przekraczać 5 stron maszynopisu.

Tematy prac literackich:

 1. „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę” /Jan Paweł II/. Dlaczego coraz trudniej młodemu pokoleniu wybrać wolność od nałogów?
 2.  „Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wielką cenę” /Jan Paweł II/. Jaka jest ocena „ułudnego szczęścia” w niewoli nałogu?
 3.  „Być wolnym, to móc i chcieć wybierać, to żyć zgodnie ze swym sumieniem” /Jan Paweł    II/. Wyjaśnij, co znaczy być wolnym dla młodego człowieka?

Zainteresowani konkursem uczniowie proszeni są o kontakt z pedagogiem szkolnym.

„Zdobądź wiedzę zanim wyjedziesz – wyjazd za granicę Twoim wyborem”

to  hasło przewodnie konferencji, która odbyła się w czwartek 16 października 2014 r.,
w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Organizatorami spotkania był Powiatowy Urząd Pracy
w Dębicy oraz Komenda Powiatowa Policji.

Ekonomik reprezentowała klasa IV A, pod opieką mgr Anny Didyk–Żołądek.
Wybór klasy nie był przypadkowy, gdyż od września tego roku klasa IV A  jest klasą patronacką Powiatowego Urzędu Pracy. Czwartkowe spotkanie planowane było już od momentu objęcia patronatem klasy z Ekonomika i jest pierwszym z serii szkoleń, jakie odbędą się w przyszłości. 

Podczas konferencji poruszono tematy związane z bezpiecznym wyjazdem za granicę:

 • Praca za granicą? Nie bierz kota w worku, sprawdź swojego przyszłego pracodawcę.
  (doradca EURES, WUP w Rzeszowie)
 • Bądź bezpieczny za granicą – aspekty prawne. (komisarz Komendy Powiatowej Policji
  w Dębicy)
 • Bezpieczeństwo moich finansów (przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego)

Uczniowie otrzymali ulotki, w  których zebrano najważniejsze informacje dla tych, którzy w przyszłości planują wyjazdy zagraniczne.

Każdy powinien być świadomy swoich praw i unikać zagrożeń.


Osoby zainteresowane tą tematyką mogą znaleźć informacje na stronach:

Wrażenia ze spotkania najlepiej pokażą wypowiedzi uczestniczek:

 • Konferencja zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy była bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się wiele pożytecznych informacji dotyczących pracy za granicą. Najważniejsze według mnie były dane dotyczące uzyskania pomocy w obcym kraju. Już teraz wiem gdzie mogę się zgłosić, gdzie szukać ofert pracy i jak bezpiecznie wyjechać za granicę. (Alicja)
 • Konferencja bardzo mi się podobała. Mieliśmy szansę usłyszeć dużo przydatnych i ciekawych rzeczy, które mogą się nam przydać przede wszystkim w przyszłości podczas podejmowania ważnych życiowych decyzji. Mogliśmy również odświeżyć swoją wiedzę w zakresie konta bankowego i związanych z nim zagadnieniami. Uważam, że uczestnictwo w tym spotkaniu było przydatnym i ciekawym doświadczeniem. (Sylwia)

Zajęcia z doradztwa zawodowego

W dniach 15 IX -17 X 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy we wszystkich klasach czwartych odbyły się zajęcia z doradcą zawodowym Panem Pawłem Bonarkiem z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dębicy.

Tematem zajęć była „Analiza przyczyn błędnego wyboru studiów wyższych przez młodzież klas maturalnych”. Uczniowie poszczególnych klas podczas dwugodzinnych spotkań badali swoje predyspozycje edukacyjno-zawodowe przy pomocy Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych.

Pedagog szkolny dziękuje Panu Pawłowi Bonarkowi za przeprowadzone zajęcia.

Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej

DSC01614a13 października odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych Powiatowe Święto wszystkich nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty.

Wręczono Nagrody Starosty i nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych. Przyznano również Statuetkę – Najlepszy Pracownik Roku 2013-14 w ZSE. Otrzymała ją Pani Danuta Moszczyńska – długoletnia higienistka szkolna, człowiek wielkiego serca i przyjaciel młodzieży.

Najlepsi uczniowie w Powiecie Dębickim otrzymali z rąk Starosty Powiatu Dębickiego stypendia Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystość była również okazją do podziękowania koordynatorom biorącym udział w projekcie unijnym „Podkarpacie stawia na zawodowców” oraz wręczenia aktów nowo mianowanym nauczycielom.

Imprezę uświetniła część artystyczna przygotowana przez Panią Annę Szela-Giza.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

13 października 2014 r. w czasie obchodów Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości udział wzięli: dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy pani Barbara Pelczar – Białek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych pan Krzysztof Górecki, wychowawcy pierwszych klas oraz uczniowie. Uroczystość poprowadził przewodniczący SU Kamil Florka. Uczniowie odśpiewali hymn szkoły, a następnie złożyli przysięgę na sztandar szkoły.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC