Daily Archives: 16 listopada 2022

Pamiętamy o ich ofierze

W piątek 11 listopada 2022 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość ta obchodzona jest na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

W obchodach wzięli udział uczniowie i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka. Uroczystości rozpoczęły się przy figurze Matki Bożej Niepokalanej na placu Gryfitów. Modlitwa została poprowadzona przez księdza prałata Ryszarda Piaseckiego.
Po modlitwie zostały złożone wieńce pod figurą. Potem nastąpiło przejście do kościoła pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Dębicy na uroczystą Mszę świętą. Eucharystię celebrowali proboszczowie dębickich parafii.

Po zakończeniu Mszy świętej przeszliśmy na Rynek Dębicki, na którym odśpiewaliśmy hymn państwowy. Odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową. Na koniec delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym niepodległościowy czyn zbrojny dębiczan.

Zespół Szkół Ekonomicznych oraz dębicki oddział PCK reprezentowali uczniowie z klas: 2bc, 2fg, 2r, 4g i 4g2.

„Lekcja historii” – ale nie w szkole!

14 listopada br. uczniowie z klasy 1c pod opieką p.Elżbiety Rogali-Strzałki i s.Małgorzaty Dyrek udali się na spotkanie z historią w terenie.

Najpierw wzięli udział w konferencji s. dr Agnieszki Skrzypek, która przedstawiła im genezę sprowadzenia 140 lat temu Sióstr Służebniczek z Wielkopolski przez hrabiego Karola Raczyńskiego do Dębicy. Wykład obejmował także zagadnienia związane działalnością społeczno-charytatywną oraz edukacyjną Sióstr Służebniczek na terenie Dębicy w czasie I i II wojny światowej, pracę w szpitalu i DPS, w szkołach i prowadzenie przedszkola/ochronki.

Tematyka tej „lekcji historii” dotyczyła także bohaterskiej postawy Sióstr w czasie obu wojen, ratowania Żydów, opieki nad rannymi w szpitalach wojskowych oraz usunięcia Sióstr z budynków przy ul. Krakowskiej 15. Uczniowie zwiedzili przy tej okazji Muzeum Historyczne i Muzeum Misyjne Sióstr Służebniczek.

Druga część dzisiejszej wyprawy – to ścieżka historyczna w Dębicy: Plac Gryfitów, stary cmentarz oraz wystawa plenerowa przy pomniku JPII dotycząca wspomnianej rocznicy 140-lecia pobytu Służebniczek w Dębicy, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Dębicy i Zgromadzenie Sióstr.

Mamy nadzieję, że zdobyta dzisiaj w praktyce wiedza zaowocuje głębszym poznaniem i utożsamieniem się ze środowiskiem lokalnym i Siostrami Służebniczkami, które od 140 lat wpisują się w krajobraz Dębicy. Pogłębieniu zdobytych informacji służyć będzie też upominek, który każdy otrzymał – książka o Edmundzie Bojanowskim, wielkim społeczniku i patriocie XIX wieku, założycielu Sióstr Służebniczek.

 

Aby wydawać owoce trzeba «zapuścić głęboko korzenie w Chrystusie, na Nim budować całe swe życie i postępowanie» (por. Kol 2, 7). W obecnym roku wspominając początki obecności Sióstr Służebniczek na Ziemi Dębickiej pragniemy zachować i odkrywać pamięć o naszych początkach. Poznając i pielęgnując pamięć o zaangażowaniu Sióstr w wypełnianie misji Zgromadzenia i charyzmatu bł. Edmunda pragniemy wzmacniać nasze korzenie i tożsamość.

W roku 140 rocznicy przybycia do Dębicy trzech pierwszych Sióstr Służebniczek z Wielkopolski poznając karty historii, która jest najlepszą nauczycielką życia pragniemy zaprosić na „Lekcje historii”.

Spotkania z historią odbywać się będą od września w poniedziałki w Domu Generalnym w Dębicy. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich w zorganizowanych grup z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi. Tematyka spotkań umieszczona jest na plakacie wraz z kontaktem do prowadzącej lekcje s. dr Agnieszki Skrzypek.

Sesja popularno-naukowa „Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno-eklezjalnej – blaski i cienie” 16.11.2022

Olimpiada Statystyczna

Szanowni Państwo!

Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne jest organizatorem VII edycji Olimpiady Statystycznej, której celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki,
w obszarze analiz społeczno-gospodarczych.

Mamy przyjemność poinformować, że 9 listopada o godz. 11.00, jedenastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym olimpiady i osiągnęło bardzo dobre wyniki: Tomasz Żak, Paweł Pyziński, Igor Pas, Maksymilian Łączak, Mateusz Smoleń, Katarzyna Derlęga, Martyna Kozik, Paweł Pragłowski, Zuzanna Wojciechowska, Natalia Jarząb, Sylwia Kmiecik.

Do II etapu zakwalifikowało się trzech uczniów z największą ilością punktów:

Tomasz Żak – 4b1

Paweł Pyziński – 3bg

Igor Pas – 3bg

 

Dziękujemy wszystkim za udział

Gratulujemy!

Życzymy dalszych sukcesów!

Trzymajcie się ciepło!

20221110_082420