Daily Archives: 20 grudnia 2018

NATALIA MAREK ZWYCIĘZCĄ XV REJONOWEJ OLIMPIADY O UZALEŻNIENIACH I ICH KONSEKWENCJACH!

19 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyła się XV Rejonowa Olimpiada o Uzależnieniach i ich Konsekwencjach. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego:

- I LO im. Władysława Jagiełły w Dębicy
- II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy
- ZS nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy
- ZSZ nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
- ZS nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy
- ZSE im. Janusza Korczaka w Dębicy

Najlepsza wśród rywalizujących okazała się doświadczona, wielokrotna uczestniczka olimpiady, Natalia Marek. Wychowanka popularnego „Ekonomika” zgromadziła 29 punktów (na 40 możliwych) i o jedno „oczko” wyprzedziła Katarzynę Gawlik z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy. Na trzecim stopniu podium uplasowała się również przedstawicielka „Kwiatka”, Paulina Rogowska.

Organizatorzy konkursu, oprócz tradycyjnych trzech najlepszych miejsc, przyznali także wyróżnienia, które przypadły kolejno: Weronice Gawlik (ZS nr 2), Erykowi Wronie (ZS nr 1), Katarzynie Stelmach (ZS nr 1) oraz Mikołajowi Skórze (ZSE). Wszyscy wymienieni uzyskali taką samą liczbę punktów.

KLASYFIKACJA:

1. Natalia Marek (ZSE) – 29 pkt
2. Katarzyna Gawlik (ZS nr 2) – 28 pkt
3. Paulina Rogowska (ZS nr 2) – 27 pkt

Wyróżnienia:
- Weronika Cebula (ZS nr 2) – 25 pkt
- Eryk Wrona (ZS nr 1) – 25 pkt
- Katarzyna Stelmach (ZS nr 1) – 25 pkt
- Mikołaj Skóra (ZSE) – 25 pkt

***

Fundatorami niezwykle atrakcyjnych nagród były następujące podmioty oraz instytucje: Urząd Miasta Dębica, Starostwo Powiatowe w Dębicy, a także Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika”. Do młodzieży trafił najnowszy sprzęt elektroniczny z Serwisu Komputerowego „Multicom”. Co warte podkreślenia – nie tylko laureaci, ale i wszyscy pozostali uczestnicy olimpiady otrzymali pamiątkowe upominki.

Podczas, gdy jury poprawiało testy i przygotowywało nagrody, uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez nieocenionych uczniów klasy 3G1 w składzie: Anita Szpara, Patrycja Bieszczad, Katarzyna Żurawska, Dawid Przybyło, Weronika Franczak. Konkurs poprowadzili z kolei przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Weronika Lesiak oraz Tomasz Sysło. Znany duet pomagał przy weryfikacji rezultatów, wręczaniu nagród oraz odpowiadał za protokół wynikowy z wydarzenia.

Organizatorzy olimpiady: Mateusz Ożóg, Małgorzata Papiernik (pomoc techniczna).

image (1)

image (2) image (3) image (4) image (5) image

XIII SZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

XIII SZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

„FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ 

Grudzień to miesiąc obfitujący w wiele wydarzeń przygotowanych z myślą o miłośnikach języka Goethego i Schillera.

Po wyprawie uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Berlina i Drezna przyszedł czas na kolejną edycję Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Feste, Sitten und Bräuche in den deutschsprachigen Ländern”.

13 grudnia 2018 roku młodzież z klas: IIr, IIg2, IIb,IIIb, IIIc, IVc, IVg2 zasiadła w klasie 02 do pisania  testu, przygotowanego przez panią Małgorzatę Papiernik. Pytania konkursowe związane były z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dotyczyły również okresu adwentu i karnawału w krajach niemieckojęzycznych. Test sprawdzał nie tylko wiedzę ale i umiejętności językowe, szczególnie rozumienie tekstu słuchanego – sprawność wysoko punktowana na egzaminie dojrzałości z języków obcych

Niedoścignioną ekspertką w dziedzinie języka niemieckiego a zarazem znawczynią  zwyczajów świątecznych naszego zachodniego sąsiada okazała się  kolejny raz Kinga Kamińska z klasy IVc, na podium stanęły również Wiktoria Sajdak klasy IIg2 oraz uczennica klasy IIIc Natalia Ciesielska.

Zwyciężczynie tegorocznego konkursu otrzymały bony podarunkowe do salonu EMPIK, ufundowane przez Komitet Rodzicielski przy ZSE w Dębicy.

Gratulujemy!!!

Organizatorzy konkursu:
pani Joanna Mazurkiewicz, pani Małgorzata Papiernik

IX POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO „FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ dla szkół gimnazjalnych

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przybywają uczniowie szkól gimnazjalnych i podstawowych powiatu dębickiego, aby wziąć udział w konkursie języka niemieckiego oraz poznać naszą szkołę.   18 grudnia 2018 roku gościliśmy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy 30 żaków  ze szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z ich  opiekunami.  Na tegoroczny konkurs zgłosiły się następujące placówki:

1. Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy

2. Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Dębicy (Gimnazjum Nr 3)

5. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 10 w Dębicy

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy (z oddziałami gimnazjalnymi)

7. Publiczna Szkoła Podstawowa w Paszczynie

8. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 11 w Dębicy

9. Zespół Szkół w Pustyni

10. Zespół Szkół w Latoszynie

11. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

Tematyką konkursu były jak co roku zwyczaje i tradycje w krajach niemieckiego obszaru językowego związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek, okresem adwentu czy karnawału.

Główną częścią finałowego spotkania był test opracowany przez organizatorów, nauczycieli języka niemieckiego: panią Małgorzatę Papiernik i panią Joannę Mazurkiewicz. Test sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego, znajomość słownictwa związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, okresem adwentu i karnawału oraz opanowanie materiału gramatycznego. W ocenianiu prac konkursowych brali udział nauczyciele języka niemieckiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu oraz germaniści ZSE w Dębicy.

Na zwycięzców i uczestników czekały atrakcyjne nagrody, upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika”.

Część artystyczną konkursu poprowadził zgrany i zjawiskowo wyglądający  duet z klasy IIIB: Klaudia Hołowicka i Adrian Żurek. Nasi mili goście mieli okazję wysłuchać kolęd śpiewanych przez utalentowane artystki: Magdalenę Pych z klasy IB i Agnieszkę Madurę z klasy IC oraz zapoznać się  z relacją z wyprawy uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Berlina i Drezna, wzbogaconą przez multimedialną prezentację przygotowaną  przez  uczennice klasy IIIR:  Paulinę Wodzień i Wiktorię Kędzior z. O smaczny poczęstunek zadbali uczniowie klasy IIIg2: Samanta Rejniak, Aneta Erazmus, Szymon Wodzień, Patryk Przetacznik.

Uroczystego podsumowania i wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonał  pan Krzysztof Górecki dyrektor  Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz pani Grażyna Auguścik prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Ekonomika”.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu:

1. Dominik Rau – Zespół Szkół w Latoszynie

2. Aleksandra Śliwa – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

3. Kinga Wójcik – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

wyróżnienia: 

Magdalena Płoszczyca – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

 Anna Kaput – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

 Natalia Wielgus – Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

DSCN3621

DSCN3618 DSCN3619