IX POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO „FESTE, SITTEN UND BRÄUCHE IN DEN DEUTSCHSPRACHIGEN LÄNDERN“ dla szkół gimnazjalnych

By   20 grudnia 2018

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy przybywają uczniowie szkól gimnazjalnych i podstawowych powiatu dębickiego, aby wziąć udział w konkursie języka niemieckiego oraz poznać naszą szkołę.   18 grudnia 2018 roku gościliśmy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy 30 żaków  ze szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z ich  opiekunami.  Na tegoroczny konkurs zgłosiły się następujące placówki:

1. Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy

2. Publiczne Gimnazjum w Pilźnie

3. Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Dębicy (Gimnazjum Nr 3)

5. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 10 w Dębicy

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy (z oddziałami gimnazjalnymi)

7. Publiczna Szkoła Podstawowa w Paszczynie

8. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 11 w Dębicy

9. Zespół Szkół w Pustyni

10. Zespół Szkół w Latoszynie

11. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

Tematyką konkursu były jak co roku zwyczaje i tradycje w krajach niemieckiego obszaru językowego związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Zielonych Świątek, okresem adwentu czy karnawału.

Główną częścią finałowego spotkania był test opracowany przez organizatorów, nauczycieli języka niemieckiego: panią Małgorzatę Papiernik i panią Joannę Mazurkiewicz. Test sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego, znajomość słownictwa związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, okresem adwentu i karnawału oraz opanowanie materiału gramatycznego. W ocenianiu prac konkursowych brali udział nauczyciele języka niemieckiego ze szkół, które zgłosiły się do konkursu oraz germaniści ZSE w Dębicy.

Na zwycięzców i uczestników czekały atrakcyjne nagrody, upominki i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Stowarzyszenie „Przyjaciół Ekonomika”.

Część artystyczną konkursu poprowadził zgrany i zjawiskowo wyglądający  duet z klasy IIIB: Klaudia Hołowicka i Adrian Żurek. Nasi mili goście mieli okazję wysłuchać kolęd śpiewanych przez utalentowane artystki: Magdalenę Pych z klasy IB i Agnieszkę Madurę z klasy IC oraz zapoznać się  z relacją z wyprawy uczniów Ekonomika na bożonarodzeniowe jarmarki do Berlina i Drezna, wzbogaconą przez multimedialną prezentację przygotowaną  przez  uczennice klasy IIIR:  Paulinę Wodzień i Wiktorię Kędzior z. O smaczny poczęstunek zadbali uczniowie klasy IIIg2: Samanta Rejniak, Aneta Erazmus, Szymon Wodzień, Patryk Przetacznik.

Uroczystego podsumowania i wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonał  pan Krzysztof Górecki dyrektor  Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz pani Grażyna Auguścik prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Ekonomika”.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu:

1. Dominik Rau – Zespół Szkół w Latoszynie

2. Aleksandra Śliwa – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

3. Kinga Wójcik – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

wyróżnienia: 

Magdalena Płoszczyca – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

 Anna Kaput – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy

 Natalia Wielgus – Gimnazjum Dwujęzyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

DSCN3621

DSCN3618 DSCN3619