Spotkania z ekspertem w ramach projektu NBP – „Złote Szkoły”

By   26 kwietnia 2021

1

Spotkanie I  - „Bezpieczne zakupy, a znajomość praw konsumenckich”

Ekspert 1- Pani Elżbieta Mastej – Powiatowy Rzecznik Konsumentów Powiatu Dębickiego

W zajęciach z Rzecznikiem Konsumentów, w ramach „spotkania z ekspertem” wzięli udział uczniowie klas drugich naszej szkoły. Pani Rzecznik omówiła uczniom prawa konsumenta, w tym prawo do informacji i prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Uczniowie dowiedzieli się, że sklepy stacjonarne nie maja obowiązku przyjmowania zwracanych towarów, chyba, że zawierają wady. Wyjaśniona została istota wady fizycznej i wady prawnej oraz przysługujące prawa z tytułu rękojmi i gwarancji. Omówiona została również procedura składania reklamacji. Kolejne zagadnienie, to zakupy na raty. Uczniowie dowiedzieli się, o konieczności analizy zasad spłaty kredytu ratalnego, RRSO, sprawdzenia czy nie ma ukrytych kosztów, a w razie stwierdzenia niekorzystnych warunków kredytowania, po podpisaniu umowy, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Kolejno uczniowie poznali zakres działań instytucji chroniącej prawa konsumenta. W kolejnej części Pani Rzecznik odpowiadała na pytania, m.in. z jakimi problemami zgłaszają się najczęściej konsumenci lub jak poradzić sobie w określonych sytuacjach. Organizator i uczniowie podziękowali za cenne informacje i wskazówki.

2

Spotkanie II- „Zasady cyberbezpieczeństwa. Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą”.

Ekspert 2 – Pani Dorota Zaborowska – Kierownik Zespołu Obsługi Klienta Banku PKO BP SA o/Dębica

W zajęciach z Panią Kierownik w ramach „spotkania z ekspertem”  wzięli udział uczniowie klas czwartych technikum. Spotkanie odbyło się na platformie TEAMS, dzięki czemu liczna grupa uczniów mogła zapoznać się z cyberbezpieczeństwem, pożyczaniem pieniędzy, ze szczególnym uwzględnieniem kredytów studenckich. Wyposażenie młodych ludzi wchodzących w świat dorosłych, czyli również w świat finansów osobistych było bardzo celowe.

Pani Kierownik w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom 10 zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać korzystając z usług bankowych. Kolejną niezwykle istotną kwestią było bezpieczeństwo finansowe w zakresie zaciągania zobowiązań. Uczniowie dowiedzieli się jakimi kryteriami należy kierować się w wyborze oferty kredytu lub pożyczki. Z ciekawością wysłuchali informacji o „poduszce finansowej”, „spirali zadłużenia” i przyczynach niewypłacalności związanymi z nierozsądnym zarządzaniem finansami osobistymi. Zachęceni zostali do dokładnej analizy umów. Ostatnia część zajęć dotyczyła tematu bardzo ważnego dla maturzystów i związana była z kredytami studenckimi. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest podstawa prawna takich kredytów, że są to kredyty przyznawane na preferencyjnych warunkach, kto może starać się o taki kredyt, jaka jest procedura, zasady spłaty oraz umorzenia.

Na zakończenie Pani Kierownik życzyła maturzystom powodzenia na maturze, a w życiu dorosłym trafnych decyzji finansowych. Organizator i uczniowie podziękowali Pani Kierownik za cenne informacje i wskazówki.

3

4

Spotkanie III  „Umiejętność zarządzania ryzykiem- o rodzajach ubezpieczeń, w tym ubezpieczeniach emerytalnych”.

Ekspert 3–Pani Marzena Miśkiewicz – Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddział w Jaśle.

W zajęciach z Panią Koordynator w ramach „spotkania z ekspertem” wzięło udział 137 uczestników-uczniowie sześciu klas trzecich. Spotkanie odbyło się na platformie TEAMS.

Pani ekspert rozpoczęła spotkanie od stwierdzenia, że każdy spotyka się z trudnymi do przewidzenia zdarzeniami i związanym z tym ryzykiem utraty zdrowia, bezpieczeństwa i majątku. Następnie przedstawiła istotę i historię ubezpieczeń, rodzaje ubezpieczeń i wskazała na różnice między ubezpieczeniami społecznymi a gospodarczymi. Szczególny nacisk położyła na fakt, że ubezpieczenia

społeczne są obowiązkowe, a gospodarcze dobrowolne. Wyjątkiem wśród tych ostatnich jest OC samochodu. Ponadto Pani Koordynator powiedziała o  przedmiocie i podmiocie ubezpieczeń, warunkach zawartych w polisie ubezpieczeniowej oraz o możliwości otrzymania odszkodowania. Warunkiem koniecznym do uzyskania ochrony ubezpieczeniowej jest opłacenie składek. W ostatniej części wystąpienia omówione zostały ubezpieczenia społeczne i formy ryzyka i odpowiadające im świadczenia wypłacane z ZUS. Podsumowując temat spotkania Pani ekspert zwróciła uwagę, że ze świadczeń ZUS korzystamy przez całe życie , a istotnym elementem minimalizacji ryzyka związanego z wiekiem jest gromadzenie kapitału na poczet przyszłej emerytury. Uczestnicy dowiedzieli się o umowie międzypokoleniowej, polegającej na tym, że bieżące składki wpłacane przez osoby aktywne zawodowo nie są gromadzone lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów.

Na zakończenie spotkania Pani ekspert przekazała, że o to, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa na starość, powinniśmy się zatroszczyć, gdy jesteśmy młodzi, nawet jeśli do momentu przejścia na emeryturę dzieli nas wiele lat.

5