„Czarowny” smak zwycięstwa za sprawą „Czarownej nocy”…

By   24 kwietnia 2019

Jest rok 2005… Szkolne Koło Teatralne Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy na deskach Domu Kultury „Śnieżka” wystawia spektakl pt. „Tango”, na kanwie dramatu Sławomira Mrożka.  Kiedy w czasie próby przed finałowym występem na deskach „Śnieżki”, opętani magią teatralnej sztuki, próbujemy podpalić świeczkę przy katafalku babci Eugenii, już z gaśnicą biegnie ku nam przerażony naszą lekkomyślną pomysłowością Pan Krzysztof Czernia…

Mijają lata, w otoczeniu widmowych postaci „Wesela”, w oparach absurdu i groteski „Ferdydurke”, w meandrach uczuć „Przed sklepem jubilera”, wplątani w losy „Doktora Korczaka”, dylematy „Antygony”, wsłuchani w słowa i myśli Ojca Świętego Jana Pawła II, przestrzegające nas o tym, że „Każdy ma swoje Westerplatte”, a „Iwona, księżniczka Burgunda” musi zostać wyeliminowana, bo odstaje od reszty, powracamy znów do ulubionej konwencji teatru absurdu w wykonaniu mistrza – Sławomira Mrożka.

W roku 2019 trupa aktorska Ekonomika postawiła na sztukę w jednym akcie pt. „Czarowna noc”.
W obsadzie spektaklu wystąpili:

Rafał Sumień – jako Pan Kolega,
Tomasz Sysło – jako Drogi Pan Kolega (WYRÓŻNIENIE ZA ROLĘ PANA INŻYNIERA W SPEKTAKLU „CZAROWNA NOC” NA XII PRZEGLĄDZIE AMATORSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH!),
Weronika Lesiak – jako Trzecia Osoba.

Cała obsada sztuki teatralnej pt. „Czarowna noc” – laureata XII Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych, który odbył się 12 kwietnia 2019 r. w Domu Kultury „Kosmos”,  to uczniowie klasy III a.

Po latach grywania sztuk Mrożka z pomocą przyszła nam technika. To właśnie dzięki jej rozwojowi,
w ową czarowną noc, senne marzenie ukazujące się dwóm panom w delegacji, Weronika, wkroczyła na scenę spowita blaskiem świecy z ruchomym płomieniem led, a Pan Krzysztof Czernia nie musiał jak przed laty ratować sceny, choć jak zwykle jego obecność i pomoc dla naszego teatralnego gronka była nie do przecenienia.

Po sukcesie odniesionym podczas tegorocznych teatralnych zmagań powróciły do mnie wspomnienia i roku 2005, i 2013, kiedy spektaklem pt.  „Doktor Korczak” Szkolne Koło Teatralne Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy wywalczyło tytuł Laureata VI Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych, i wielu innych wyjątkowych chwil, wieńczących 20 lat pracy
z nietuzinkowymi, młodymi ludźmi, których młodzieńczy talent i zapał do zabawy w teatr sprawia, że radość tworzenia i kreowania świata literatury na scenie wciąż trwa, wciąż pobudza wyobraźnię, na przekór wszystkiemu i wszystkim…
Ilekroć wspominam te lata, te wszystkie nasze próby, boje, złości, kłótnie twórcze i destrukcyjne, teksty wyuczone i zapomniane, bądź pominięte, „wykute” dwa dni przed występem, choć prosiłam
i błagałam o systematyczność i udział w „próbach stolikowych”, nasze wzloty, wpadki i upadki, zawsze wtedy przychodzą mi na myśl słowa młodopolskiego dramatopisarza i poety:

„I ciągle widzę ich twarze,
ustawnie w oczy ich patrzę —
ich nie ma — myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze.”
A kiedy o Was myślę i wspominam to, co wpisało się w nasze wspólne biografie i czego czas nam
z pewnością nie zabierze, powracam nie tylko do moich wybitnych i niezapomnianych aktorów, ale do wszystkich tych, którzy w jakiś dla siebie tylko swoisty i wyjątkowy sposób, wpisali się w trud tworzenia i kreowania scenicznej rzeczywistości aktorskiej trupy Szkolnego Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przez wszystkie te lata…

Tak było i teraz. Jest rok 2019…

Choć zwycięska obsada „Czarownej nocy” liczy zaledwie trzy osoby, na sukces tej aktorskiej elity pracuje całkiem spora grupka szarych eminencji:
- usługi transportowe w systemie dziennym i nocnym: Bartosz Staniec, Oskar Puchała, Krzysztof Gleń, Michał Miazga, Sebastian Chłościński;

- kompleksowa opieka suflerska plus emanowanie pozytywną energią zza kulis: Julia Pochodaj, Klaudia Grzyb;
- wszelkie usługi remontowo – naprawcze: Natalia Kasprzyk, Bartosz Staniec, Oskar Puchała, Tomasz Sysło;
- konsultacje eksperckie: P. Mariusz Żurek;
- darmowa wypożyczalnia rekwizytów: P. Mateusz Ożóg;
- darmowa usługa kurierska z dowózką rekwizytów na miejsce: P. Małgorzata Papiernik;
- usługi klakierskie, szał i owacje na stojąco: Katarzyna Papiernik, Wiktoria Zięba…
Tak myślę sobie skromnie, że gdyby nie ta magia teatru, pewnie nie udałoby się nią zarazić aż tak dużego grona ofiarnych i bezinteresownych osób, których czyny i trud złożyły się na tegoroczny sukces grupy teatralnej Ekonomika.

Ale tak już całkiem na poważnie, zapomniałam o najważniejszym… Wieść o zwycięstwie Szkolnego Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy na XII Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych „lotem błyskawicy” dotarła nawet do  stolicy.

I w ten oto „czarowny” sposób spotkał nas zaszczyt odebrania gratulacji od samego Pana Marka Siudyma – aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego, obecnie związanego z Teatrem Kwadrat w Warszawie; dwukrotnego gościa specjalnego naszej zacnej placówki, nieustannie wypatrywanego i wyczekiwanego…
Szczegóły w fotorelacji…

Z poważaniem
Anna Szela–Giza – opiekun Szkolnego Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy:

„Ja słucham, słucham i patrzę —
poznaję — znane mi twarze,
ich nie ma — myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze!”

image000000 MSiudym received_697461570669347received_276955083253121 received_339738790018363  received_1030625163808410 received_2216223761747556 received_2270966999837005 received_2317553041859930