Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka

By   24 marca 2023

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Corocznie to święto obchodzone jest pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi: „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka”. W związku z tym uczniowie klasy 2fg: Alicja Rojek, Gabriela Kędzior, Aleksy Dąbrowski pod kierunkiem p.Katarzyny Szafińskiej – Stepaniak przygotowali i wygłosili pogadankę przez szkolny radiowęzeł. W ten sposób chcieli zwrócic uwagę szkolnej społeczności jak ważną rolę w naszym życiu spełnia woda.
Dla więkswzości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Każdego dnia zużywamy jej ogromne ilości – gotując, myjąc się, piorąc, zmywając.Świadomość, że woda pokrywa 71% powierzchni naszego globu sprawia, że traktujemy ją jako dobro nieograniczone i ogólnodostępne.
Tymczasem jedyne 2,5% światowych zasobów wód to woda słodka a tylko 0,6% to woda pitna.
Dlatego też warto wiedzieć, że:

  •  ponad 3,6 mld ludzi na świecie ma problem z dostępem do wody,
  • globalne zużycie wody w ciągu ostatnich 100 lat wzrosło o 6razy,
  • w 2010 roku ONZ uznało dostęp do wody za prawo człowieka!
OSZCZĘDZAJMY WODĘ – KAŻDA KROPLA SIĘ LICZY.
20230322_100512 attachment1.3