Konkurs „Aktywni dla klimatu”

By   28 lutego 2014

konkurs

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie „Aktywni dla klimatu”, który jest  częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” mającej na celu upowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych.

 Ekozespół tworzą uczniowie klasy 2g1 w składzie: Iwona Różak, Agnieszka Matuszkiewicz,  Monika Czech, Klaudia Maduzia i Monika Kosowska. Opiekunem grupy jest M. Szot

Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno – promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.

Kluczowe fakty Raportu IPCC:

  • Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o 40% w stosunku do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.
  • Za wzrost średnich temperatur w okresie 1951-2010 odpowiada przede wszystkim aktywność człowieka.
  • W okresie od 1901 do 2012 r. średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 0,89°C.
  • Od lat 50. XX wieku obserwujemy wzrost częstotliwości występowania fal upałów      i ulew.
  • W ostatnich dekadach (od 1979 roku) pokrywa lodowa w Arktyce kurczyła się w tempie 3,8% na dziesięciolecie, w ostatnich latach proces ten bardzo przyspieszył.
  • Do 2100 roku globalny poziom mórz i oceanów podniesie się o 26-81 cm.

 

Zatrzymanie wzrostu temperatury poniżej 2°C wymaga bardzo zdecydowanych działań ze strony ludzkości.