Trucizny z domowego komina

By   11 listopada 2019

29 października 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs  „Trucizny z domowego komina” organizowany przez Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowali prace plastyczne i prezentacje multimedialne na ten temat.
Justyna Sudoł z klasy 3g1 zajęła I miejsce, a Kamila Tomasik z klasy 3g2 II miejsce w kategorii plastycznej.

,,Trucizny z domowego komina” to akcja propagująca konieczność działań zapobiegających paleniu śmieci w domowych kotłach, przeciwdziałaniu zjawisku smogu
w naszym powiecie.

Ważnym aspektem zorganizowanego konkursu był aspekt edukacyjny w ramach, którego wystąpił dr n. med. Lesław Ciepiela i przedstawił  wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm. W wykładzie „Smog a mózg” poinformował, że smog szkodzi nie tylko płucom, ale jak wynika z raportu UNICEF stwarza ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu dzieci, a tym samym zmniejsza możliwości poznawcze i zaburza rozwój szczególnie najmłodszych. Smog przyczynia się do występowania m.in. depresji, chorób nowotworowych, zaburzeń hormonalnych, przewlekłego zmęczenia, choroby Alzheimera.

Pani Marta Cwynar główny specjalista Wydziału Monitoringu Regionalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przedstawiła stan zanieczyszczenia powietrza w powiecie dębickim.

Młodzież, która podjęła się udziału w konkursie wykazała się dużą świadomością ekologiczną. Może o tym świadczyć hasło, które wymyśliła Kamila Tomasik: „Myślisz, że spalone i nic się nie zmienia, lecz zapłaczą nad tym przyszłe pokolenia”.  

W zbliżającym się sezonie grzewczym życzmy sobie czystego powietrza.             

Szot Małgorzata

All-focus

All-focus All-focus IMG_20191029_110408_BURST001_COVER All-focus