Podsumowanie projektu „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″

By   16 czerwca 2023

Kolejny Erasmus+ zrealizowany w Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przechodzi do historii. Projekt „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″, o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000071162 został uroczyście podsumowany 30.05.2023 podczas greckiego dnia zorganizowanego przez uczestników mobilności.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy w terminie 30.04.2023 – 13.05.2023 realizował międzynarodowy projekt edukacyjny „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″, o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000071162. Projekt ten był realizowany w ramach programu Erasmus+ i otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w wysokości 42 744,00 EUR. Głównym celem projektu było umiędzynarodowienie szkoły, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, przywrócenie motywacji do nauki po okresie zdalnego nauczania oraz rozwinięcie kompetencji zawodowych związanych z komunikacją, sprzedażą, przedsiębiorczością i cyfryzacją.

Do programu mogli zgłaszać się uczniowie i uczennice klas II i III kierunków: technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum reklamy, technikum fotografii i multimediów, technikum ekonomisty, technikum handlowca oraz technikum rachunkowości. W procesie rekrutacji wyłoniono 25 osób, które wzięły udział w tej greckiej przygodzie! Uczniom towarzyszyło trzech nauczycieli, pełniących role opiekunów.

Tematyka projektu koncentrowała się na wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji produktów, usług i idei. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, geografii, informatyki, komunikacji i retoryki. Ich zadaniem było opracowanie w międzynarodowych zespołach stron internetowych i fanpage’ów na Facebooku, skupiających się na promocji wybranych produktów.

Podczas mobilności uczestnicy brali udział w różnorodnych zajęciach, jak wykłady, lekcje, warsztaty, wizytacje i ćwiczenia praktyczne, realizowane w języku angielskim. Poza zajęciami merytorycznymi, program mobilności przewidywał dwie całodniowe wycieczki po atrakcjach turystycznych regionu Tesalii i Riwiery Olimpijskiej. Podczas programu kulturowego uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wielu pięknych miejsc w Grecji. Odwiedzili Meteory – majestatyczne masywy skalne z usadowionymi na ich szczytach wiekowymi klasztorami, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy również zwiedzili Saloniki, drugie co do wielkości miasto w Grecji, pełne zabytków i kultury. Odbyły się także wycieczki do miejsc takich jak PALIOS PANTALEIMON oraz zamek PLATAMONAS.

Po powrocie z mobilności uczniowie zorganizowali w szkole dzień grecki, podczas którego zaprezentowali efekty swojej pracy. Przedstawili kampanię marketingową, którą opracowali dla wybranych produktów, oraz podzielili się swoimi doświadczeniami z programu kulturowego i czasu spędzonego w Grecji. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje, a uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych i drugich, nauczyciele, dyrektor szkoły oraz gość specjalny – Pani Anna Wilczyńska, Dyrektor Wydziału Edukacji. Na koniec uczniowie zaprezentowali certyfikaty uczestnictwa, które zostały im wręczone ostatniego dnia mobilności w Grecji.

Projekt „Mobilności europejskie jako narzędzie rozwoju uczniów i kadry – edycja 2″ okazał się nie tylko niezapomnianą przygodą dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, ale także przyniósł wiele korzyści edukacyjnych i rozwojowych. Uczestnicy zdobyli nowe umiejętności, rozwijali kompetencje zawodowe i międzykulturowe, a także nawiązali międzynarodowe kontakty, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Dla uczestników był to nie tylko wyjątkowy czas spędzony w Grecji, ale także okazja do poszerzenia horyzontów, zdobycia cennych doświadczeń i zapewnienia sobie lepszych perspektyw na przyszłość.

Autor: Marta Wypasek