Daily Archives: 7 października 2015

Salon maturzystów 2015 / 2016

salon mat1

22 września 2015 uczniowie klas maturalnych wraz z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w „Salonie Maturzystów” na Politechnice Rzeszowskiej.

salon mat2

Uczestnicy wysłuchali wykładów poświęconych egzaminom maturalnym:

„Przede wszystkim myśl – jak zdać dobrze egzamin maturalny z matematyki”
Prowadzący: Piotr Ludwikowski

„Jak osiągnąć sukces na egzaminie maturalnym z języka obcego”
Prowadzący: Anna Staroń

„Jak osiągnąć wysoki wynik na maturze z języka polskiego”
Prowadzący: Bogdan Kozak

Uczniowie obejrzeli także stoiska przygotowane przez liczne wyższe uczelnie i zapoznali się z ich ofertą kształcenia.

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie:

http://www.salonmaturzystow.pl/2015/start-rzeszow/219-salon-w-rzeszowie-rozpoczety

Wycieczka – Przyroda powiatu dębickiego

2 października 2015 r. młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz dzieci z Domu Dziecka Hanka brały udział w wycieczce „Przyroda powiatu dębickiego”.

W tym roku odwiedziliśmy Gminę Pilzno. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Parku Miniatur w Lipinach. Podziwialiśmy zminiaturyzowane zagrody, domy i inne budynki, charakterystyczne dla polskiej wsi z przełomu wieku XIX i XX.  Zobaczyliśmy również porcelanowe postacie w regionalnych strojach, a także zwierzęta i domowe ptactwo. Wieś otoczona jest poletkami, lasami i sadami. To taki skansen w miniaturze z młynem, chatami, karczmą i kościołem oraz synagogą.

W skansenie ma swoje miejsce „bajkowy ogród” z krasnalami, jest też zamek Śpiącej Królewny oraz „żabi staw” pełen prawdziwych żab. Ciąg dalszy naszej przygody to słodki poczęstunek który zafundował Klub Ośmiu.

Na zakończenie trochę ruchu na świeżym powietrzu na placu zabaw i boiskach Towarzystwa Gimnastycznego ”Sokół”  w Pilźnie.

Dziękujemy młodzieży z Klubu Ośmiu wraz z opiekunem p. Beatą Gordon za zadbanie o posiłek na czas wycieczki.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Szot Małgorzata i Szydło Wojciech.

SAM_3339 SAM_3341 SAM_3358 SAM_3361 SAM_3363

Sprzątanie Świata 2015

sprzatanie2015

W dniu 23 września 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”, której hasłem przewodnim było: „Wyprawa – poprawa”. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracamy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska. WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE I DZIAŁAJ! Rozejrzyj się dookoła i sprawdź:

  • czy gdzieś są dzikie wysypiska, jeśli tak, zanotuj gdzie, rodzaj odpadów i orientacyjnie określ ilość odpadów
  • czy gdzieś na poboczu nie zalegają śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie i jakiego rodzaju
  • czy nie brakuje koszy na śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie
  • czy nie brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak zanotuj gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik  i metal) i zgłoś do gminy.

W akcji zorganizowanej w naszej szkole udział wzięli udział uczniowie z klas II g1 oraz II b. Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie, porządkowali teren w Lesie Wolica – zebrali 15 worków śmieci. Po wspólnej pracy, przy płomieniu ogniska był czas na refleksję nad stosunkiem do otaczającego świata i konsekwencjami naszego działania.

Wielkie zaangażowanie w „Sprzątanie świata” nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o stan środowiska naturalnego w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać wszyscy!

 

Akcję zorganizował Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we współpracy z Nadleśnictwem Dębica. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania świata” sprawowały: Joanna Mazurkiewicz i Aneta Rafalczuk – Rogowska.

Opracowała: Szot Małgorzata

DSCN0691

 

DSCN0693

 

DSCN0694

 

DSCN0697

 

DSCN0700