
Wycieczka na Warmię i Mazury
W dniach od 14 do 16 maja grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce na Warmię i Mazury.
Z Dębicy wyjechaliśmy tuż po północy, a o poranku dotarliśmy do Mrągowa, gdzie po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie. Pierwszą atrakcją było Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, słynące z wyjątkowych prezentacji organowych, które brzmiały jak koncert mistrzów, a figurki poruszały się w rytm muzyki, tworząc magiczną atmosferę. Tu poznaliśmy także historię sprowadzenia Krzyżaków do Polski oraz ich osiedlenia się na naszych ziemiach. Kolejnym punktem programu był Reszel – malownicze miasteczko z gotyckim zamkiem biskupów warmińskich. Zwiedzanie tego miejsca było pełne tajemniczych zakamarków i historycznych opowieści, w tym historii o Barbarze Zdunk, ostatniej osobie w Europie straconej na stosie. Pomimo deszczowej pogody, dzięki wspaniałemu przewodnikowi, udało nam się w pełni cieszyć urokiem Mrągowa, w tym amfiteatru, który choć nieco zakryty chmurami, nie umknął naszej ciekawości.
Po dniu pełnym wrażeń zakwaterowaliśmy się w bajkowych domkach w Rynie, które zapewniły nam nie tylko nocleg, ale także świetną zabawę w przetrwanie, ze względu na różny dostęp do prądu. 😊
Kolejny dzień to wodne przygody! Korzystając z okienka pogodowego, wypłynęliśmy na rejs po trzech mazurskich jeziorach: Mikołajskim, Śniardwy i Bełdany. Widoki zapierały dech w piersiach, dostarczając mnóstwo pozytywnych emocji. Po rejsie odwiedziliśmy Mikołajki – miejsce bogate w historię związaną z żeglarstwem. Po południu mieliśmy czas na relaks i integrację przy grillu, pizzy lub gotowaniu, co sprzyjało jeszcze lepszemu poznaniu się i wspólnej zabawie.
Ostatni dzień wycieczki był lekcją historii. Odwiedziliśmy Gierłoż, znany jako „Wilczy Szaniec”, czyli główną kwaterę Hitlera w latach 1941–1944. To była jedna z głównych atrakcji wyjazdu, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Zwiedzanie obiektu skłaniało do rozmyślań nad skutkami wojny, jej brutalnością i koniecznością dążenia do pokoju.
Tak bogata dawka przygód, historii i wspólnych chwil przyczyniła się do zacieśnienia więzi między młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wracając do Dębicy, pełni pozytywnej energii i uśmiechów, snuliśmy plany na kolejną wycieczkę.
Beata Szypułka