Śladami II Wojny Światowej po Podkarpaciu – edukacyjna wyprawa uczniów Ekonomika
16 października uczniowie klas: 2a, 2c oraz 2g2 wzięli udział w wyjątkowej wycieczce, której celem było poznanie historii II wojny światowej oraz jej tragicznych konsekwencji na terenach Podkarpacia. Program wyjazdu skoncentrowany był na miejscach związanych z wojenną historią regionu oraz losami ich mieszkańców.
Pierwszym etapem podróży była Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna w Pustkowie Osiedlu, zorganizowana na terenie dawnego hitlerowskiego poligonu wojskowego „SS Truppen-Übungs-Platz Heidelager”. Tutaj mieliśmy okazję zapoznać się z makietami głównych zabudowań oraz oryginalnym wyposażeniem wnętrz z okresu II wojny światowej. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy poruszającej historii księżnej Heleny Jabłonowskiej, która angażowała się w pomoc więźniom obozów. Wspomniane zostały dramatyczne losy osób, które umierały z głodu, zimna i wycieńczenia. Następnie przeszliśmy Drogą Cierpienia, składającą się z 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk, w kierunku Góry Śmierci (Królowej Góry), gdzie znajduje się palenisko krematoryjne oraz miejsce przechowywania zamordowanych więźniów. Przed Pomnikiem Ku Czci Pomordowanych młodzież miała chwilę na refleksję nad cierpieniem oraz tragediami, które miały miejsce w tym historycznym miejscu.
W kolejnej części wycieczki uczniowie odwiedzili Park Historyczny Blizna imienia „Wywiadu Armii Krajowej”, gdzie zobaczyli zachowane resztki instalacji poligonu niemieckiego oraz zrekonstruowane elementy związane z rakietami V-1 i V-2. Młodzież poznała historię przeniesienia prac nad „cudowną bronią” do Polski oraz rolę więźniów w budowie ośrodka.
Ostatnim punktem programu była Polana Kałużówka, tutaj oddziały Armii Krajowej Obwodu Dębica stoczyły w dniach 23-24 sierpnia 1944 r. największą bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej.
Po emocjonującym dniu pełnym wzruszeń i refleksji uczniowie wrócili do Dębicy z przesłaniem „Nigdy więcej wojny”. Wydarzenie to stanowiło nie tylko lekcję historii, ale również przypomnienie, jak istotne jest budowanie pokoju opartego na dialogu i zrozumieniu. Pokój to wartość bezcenna, a nasza pamięć o przeszłości pozwala budować lepszą przyszłość.
Beata Szypułka