Narodowe Święto Niepodległości

By   10 listopada 2019

„Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem… „

 / Chłopcy z Placu Broni, Kocham wolność /

 

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. To dzień, w którym słowa: Ojczyzna, Niepodległość i Patriotyzm nabierają szczególnego znaczenia. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Kultywujemy pamięć o minionych czasach, bo jak mawiał Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

    Dlatego w przededniu tego ważnego święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Tradycyjnie rozpoczęła się ona od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Poprzez wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

     Po pięknym i głośnym odśpiewaniu hymnu odbyło się przedstawienie, w którym młodzi artyści Ekonomika wierszem i piosenką nie tylko wprowadzili wszystkich zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, ale uświadomili obecnym na apelu, jak istotną wartością jest wolność i życie w niepodległym kraju.

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.

Wolność – to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście…”

                                    / M. Grechuta, Wolność /

 

W akademii wystąpili: wybitni aktorzy koła teatralnego prowadzonego przez panią Annę Szela – Giza: Weronika Lesiak, Tomasz Sysło, Piotr Arast, utalentowani recytatorzy Ekonomika: Agata Stolarczyk Ia, Mateusz Wilk Ig1, Weronika Wojnar ILc, Julia Anioł ILc, Paulina Jałowiec ILc, Oliwia Zięba ILc, Gabriela Michnik Ib, Natalia Zima Ib, uzdolnione wokalistki Ekonomika: Magda Pych IIb, Wiktoria Cyganowska ILc. Całą uroczystość w sposób bardzo profesjonalny poprowadzili: Wiktoria Więcek z Ir i Michał Mitoraj z IVb. Patriotyczny wymiar uroczystości podkreślony został piękną dekoracją, która została wykonana przez panią Sylwię Górz i jej uczniów.

Beata Szypułka