Dzień Ziemi w Ekonomiku

By   9 maja 2019

26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi. To nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi. Jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Z tej okazji przygotowaliśmy apel, w którym wzięły udział wszystkie klasy pierwsze. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką uczniowie mogą odegrać w swoim środowisku.

Mottem naszych obchodów był  wiersz znanej poetki – Wisławy Szymborskiej:

„Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”

Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest „ Ochrona Zagrożonych Gatunków”, więc po krótkim montażu słowno-muzycznym zaprezentowaliśmy kilka gatunków zwierząt w Polsce, którym grozi wyginięcie. Uczniowie klas pierwszych przedstawili scenkę pt „Ekologia w zaciszu domowym”, a na zakończenie odbył się pokaz mody ekologicznej.