XIII Sejmik Ekologiczny pt. „Włącz myślenie, szanuj jedzenie”

By   21 grudnia 2018

12 grudnia 2018r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy odbył się  XIII Sejmik Ekologiczny pt. „Włącz myślenie, szanuj jedzenie”. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas: 2g2, 3g1, 4g1 i 4g2, którzy wysłuchali  wystąpień zaproszonych gości i  dowiedzieli się o skali zjawiska marnowania żywności i sposobach zapobiegania.

Statystyczny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie. W skali całego kraju to ok. 9 mln ton rocznie. Skala problemu jest przerażająca. Dlatego warto zastanowić się, szczególnie przed Świętami, co stanie się z żywnością, której nie skonsumujemy. Co robić, aby nie marnować jedzenia?  Praktycznych wskazówek udzielili prelegenci sejmiku. Paulina Szady – właścicielka poradni dietetycznej PS Zdrowie, pracownik WSIiZ w Rzeszowie przedstawiła ,,Filozofię ,,zero waste” w kuchni, czyli jak nie marnować żywności”. Magdalena Bocek – Związek Stowarzyszeń Podkarpacki Bank Żywności w  Rzeszowie, w prezentacji  ,,Marnując żywność ,marnujesz planetę” przedstawiła wyniki badań dotyczące ilości żywności, która się marnuje w naszym województwie na tle danych unijnych. Zachęcała młodzież do aktywnego działania w celu ograniczenia ilości marnowanego jedzenia np. racjonalne zakupy lub zbiórkę żywności i dzielenie się nią z potrzebującymi. O wtórnym wykorzystaniu żywności przywożonej na wysypisko  poinformował zebranych Bogusław Bieszczad -  Kierownik Zakładu w Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Paszczynie w wykładzie ,,Żywność na wysypisku śmieci”. Skalę strat spowodowanych przez szkodniki żywności, sposoby ich  zwalczania, w formie prezentacji ,,Szkodniki żywności” przedstawiła Joanna Przeworska- Erazmus -Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Sejmik ekologiczny 2018Sejmik ekologiczny 3 Sejmik ekologiczny2 2018