Kolejny bój braci Gleniów

By   7 lutego 2017

W samo południe w dniu 25 stycznia 2017 roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła się uroczysta gala podsumowująca VI edycję ogólnopolskiego konkursu historycznego „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”.

W zmaganiach, które rozgrywały się w dniu 18 listopada 2016 roku również w murach muzeum, wzięły udział dwuosobowe zespoły reprezentujące kilkadziesiąt szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Patronat Honorowy nad VI edycją objęła Pani Minister Anna Maria Anders. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. W tegorocznych zmaganiach uczestnicy musieli wykazać się nowymi umiejętnościami, do tej pory nie wymaganymi w żadnej olimpiadzie przedmiotowej z zakresu historii i nauk społecznych, a mianowicie analizą archiwalnych materiałów fotograficznych i dokumentów źródłowych, co pozwoliło na zapoznanie się w niecodzienny sposób z rzeczywistą pracą o charakterze badawczym. Jak podkreślali uczestnicy oraz nauczyciele prowadzący poszczególne zespoły zestawy egzaminacyjne w tym roku były niezmiernie intrygujące i cechowały się bardzo wysokim poziomem trudności. VI odsłona konkursu okazała się dla reprezentacji ZSE w Dębicy mniej szczęśliwa od poprzedniej. Wprawdzie bracia Damian i Kamil Gleń z klasy IIIg1 znaleźli się wśród wyróżnionych uczniów ale jednak nie wygrali tytułowej czapki kapitana Antoniego Stawarza i indeksów na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Może tej jesieni pójdzie im lepiej… miejmy nadzieję.

IMG_0968 IMG_0970 IMG_0972 IMG_1970 IMG_2094 IMG_2096