Wycieczka – „Przyroda powiatu dębickiego”

By   5 października 2014

29 września 2014 r. młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz dzieci z Domu Dziecka Hanka brały udział w wycieczce „Przyroda powiatu dębickiego” . W tym roku odwiedziliśmy Stobierną. Wspinając się stromą ścieżką wzdłuż stoku narciarskiego zobaczyliśmy Park Owadów i Pajęczaków a celem naszej wędrówki była Osada Słowiańska.  Wchodząc do grodu poczuliśmy się jakby czas się cofnął o 1000 lat. Gród składa się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony jest palisadą. Każda chata mieści w swoich izbach inny rodzaj narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Zobaczyliśmy m.in. ręcznie robioną biżuterię, gliniane naczynia, wyroby kowalskie, tkackie, dawne uzbrojenie, tarcze, kolczugi, strzały itp. Natomiast spacer wzdłuż palisady poprowadził nas do wieży wartowniczej, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Zobaczyliśmy jak żyli w tamtych czasach nasi przodkowie, jakich używali sprzętów, jak się ubierali, a także jakiej broni używali podczas najazdów wroga.

Wizyta w grodzie to  żywa lekcja historii, której możemy doświadczyć w namacalny sposób. Każdy rekwizyt, który nas zaciekawi możemy również wziąć do ręki. Mogliśmy spróbować swoich sił w lepieniu garnków z gliny, strzelaniu z łuku. Na zakończenie naszej przygody dzieci i młodzież w towarzystwie mieszkańców grodu: Jaruhny, Blizbora, Jutrzenki i Jaśka zasiedli do poczęstunku, który zafundował Klub Ośmiu.

Dziękujemy gospodarzom tego miejsca za gościnność a młodzieży z Klubu Ośmiu  za zadbanie o posiłek na czas wycieczki.

Organizatorami i opiekunami podczas wycieczki byli: Szot Małgorzata, Gordon Beata i Szydło Wojciech.