Daily Archives: 24 października 2023

Uczniowie Ekonomika podbijają Hiszpanię i doskonalą zawodowe kompetencje

Mobilność Europejska ZSE w Dębicy poszerza się o nową ofertę, dającą możliwość odbycia zawodowych praktyk u zagranicznych pracodawców.

19 października 15- osobowa grupa wraz z opiekunami dotarła na słoneczne wybrzeże Costa de Sol, aby rozpocząć projekt „Kuźnia umiejętności zawodowych w słonecznej Hiszpanii, nr. 2022-1-PL01-KA122-VET-00078156. Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.

Głównymi celami i założeniami działań projektowych są między innymi:

  • zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych uczestników oraz podniesienie ich atrakcyjności na rynku pracy,
  • zdobycie przez młodzież doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku,
  • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym jako klucza do efektywnej współpracy w zespole i realizacji zadań,
  • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Hiszpanii.

 

Program mobilności, który do tej pory był jedynie wielostronicowym zapisem, nabiera realnych kształtów, a jego ostateczni wykonawcy – młodzież Ekonomika – podjęli się niecodziennego wyzwania.

Położona nad Morzem Śródziemnym Malaga stała się nowym miejscem praktyk dla naszej młodzieży. To w tej nadmorskiej i słonecznej miejscowości, przez kolejne 26 dni uczniowie Ekonomika będą mieszkać, uczęszczać na praktykę, poznawać realia życia w Hiszpanii, kształcić i rozwijać kompetencje zawodowe, interpersonalne, językowe i organizacyjne, niemożliwe do osiągnięcia w formalnym cyklu nauczania. Zagraniczne praktyki zawodowe to również czas na rozmowy z rówieśnikami, pobyt nad morzem, odpoczynek, rekreację czy zobaczenie pięknej Andaluzji w jej jesiennej odsłonie.

Malaga jest teraz nie tylko turystycznym miastem ale również drugim domem dla naszych wychowanków i ich opiekunów: pana Marka i pani Asi.

Zawsze uśmiechnięte uczennica kl. IVG Gosię i Wiktorię  spotkać możemy obecnie w punktach gastronomicznych w centrum historycznym Malagi. W jednym ze sklepów sieci Carrefour obsłużą nas niezawodne uczestniczki programów europejskich Ania i Wiktoria z IVC. Fotografki z klasy III FG Ola i Gabriela oraz Iza z IIIF rozwijają własne umiejętności zawodowe na przedmieściach Malagi, w studium fotograficznym w Fuenigirola. Przyszły ekonomista Paweł z kl. IIIA dba o pracę biurową w Mina Car Lyrwirs S.L. Jego starszy kolega Darek z kl. IVA wraz ze specjalistką  od reklamy i marketingu Nikolą z kl. IIIR oraz fotografką Izą z kl. IVF pokonują codziennie trasę z Malagi do Torremolinos, aby w dużej hurtowni zabawek Centro Juguete S.L. podejmować działania związane z ich przyszłym zawodem. W nadmorskim kurorcie Torremolinos praktykują również kolejne dwie uczennice Aleksandry z kl. IIIR (Sol y Mar Enterprise S.L), a w podróży towarzyszy im Paweł z klasy IVBG (rachunkowość), który praktykę odbywa w firmie Circulo de Empresarios. Listę praktykantów zamyka Tomek z kl. IIIBC, ekspert od rachunkowości działa obecnie w Maladze w firmie Alfar Tierra Cocida S.L.

Wszystkim stażystom gratulujemy odwagi i chęci do robienia rzeczy wymagających rezygnacji z wygodnictwa i utartych schematów. Jednocześnie życzymy owocnej współpracy z pracodawcami i wielu wrażeń z pobytu w Hiszpanii.

IMG_0251 194C3FAD-AA31-433B-B282-228242E5322D_1 8AFC46B9-C601-45C3-8877-F9E88DDE0770_1 IMG_0538 IMG_0420 IMG_0381 IMG_0415