Daily Archives: 2 kwietnia 2016

I edycja OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI HANDLOWO – MENEDŻERSKICH ZAWODY OKRĘGOWE

9 marca 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu odbyły się zawody okręgowe  Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.

Temat wiodący I edycji Olimpiady brzmi: „Rynek pracy w Polsce – wyzwania, szanse i zagrożenia”.

Wzięło w nich udział 22 uczniów z pięciu szkół województw podkarpackiego i świętokrzyskiego: Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, Zespołu Szkół Nr 3 w Łańcucie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

Naszą szkołę reprezentowali:

lista

W bieżącym roku szkolnym w eliminacjach szkolnych wzięło udział 2300 uczestników z 98 szkół ekonomicznych i handlowych z całego kraju. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 411 uczniów.

Laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

OWIUHM_2016_2

OWIUHM_2016_1 OWIUHM_2016_3

Sprawozdanie z XII Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych ”OGNIWKO 2016”

Sprawozdanie z XII Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych ”OGNIWKO 2016”
zorganizowanego przez Szkolne Koło Historyczno- Modelarskie „OGNIWKO”
działające  przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy
w dniach 18-20. 03. 2016 r.


            Tegoroczny konkurs, który wpisuje się w obchody 80- lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych zorganizowali i przeprowadzili członkowie SKHM „Ogniwko” działającego pod opieką panów Wojciecha Szerszenia i Artura Getlera przy szczególnej pomocy organizacyjno- menedżerskiej pani Joanny Mazurkiewicz oraz panów Janusza Chmiela i Jerzego Bieleckiego.

W konkursie wzięło udział 52 modelarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Dębicy, Rzeszowa, Pełkinie, Leżajska, Stasiówki, Jedlicza, Biecza, Brzozów, Przysietnicy, Ropczyc, Żarnowca, Manasterza, Blizny, Przysietnicy, Woli Ocieckiej, Woli Wielkiej, Czarnej, Straszęcin, Krosna, Kamionki, . Wystawili oni ponad 180 modeli plastikowych i kartonowych. Jury w składzie: Panowie Eligiusz Szuty z Leżajska, Tomasz Januszewski z Rzeszowa oraz Jerzy Bielecki i Artur Getler  z Dębicy oceniało prace w dwóch grupach wiekowych- osobno uczniowie szkół podstawowych, osobno uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podział ten ma na celu zachęcenie i zdopingowanie młodszych konstruktorów do realizowania swojej pasji i danie im większych szans w rywalizacji o miejsca na podium. Modele sklasyfikowane były w kategoriach: plastikowe i kartonowe- pojazdy (bojowe i cywilne), samoloty, okręty, figurki, dioramy i budowle.

            Równolegle z przeglądem modeli 19 marca odbył się konkurs historyczny dotyczący dziejów Polski i Polaków od X do XX w. W tym konkursie udział wzięło 4 uczniów. Ich prace oceniali pani Joanna Mazurkiewicz i pan Wojciech Szerszeń.

Poza pracami konkursowymi do udziału w imprezie zaproszeni zostali starsi modelarze, którzy zaprezentowali ponad 220 replik kartonowych i plastikowych. W tym  miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy uświetnili wystawę swoimi pracami.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Docenienie pracy, wysiłku i pomysłowości modelarzy w postaci nagród było możliwe dzięki sponsorom. W tym roku wsparli konkurs obejmując patronat i fundując nagrody: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy, pan Senator RP Zdzisław Pupa, pan Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, państwo Jolanta i Leopold Szczyrkowie, pan Aleksander Truszczyński Prezes Tikkurila Polska S.A., pan Stanisław Leski właściciel firmy ABC, pan Piotr Chęciek Prezes MKS Dębica, Radni Miasta Dębica z Klubu Radnych PiS i WZD, pan Robert Pęczkowski z Wydawnictwa Stratus, pan Paweł Buchaniec ze sklepu www.mojehobby.pl a także pan Jerzy Bielecki i pan Kazimierz Siwula oraz tradycyjnie Powiat Dębicki na czele z panem Starostą Andrzejem Regułą, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego konkursu była ekspozycja zorganizowana przez  Park Historyczny w Bliźnie przedstawiająca elementy niemieckiej „cudownej broni” V2. Ponadto w sobotę 19 marca  odbyły się warsztaty modelarskie dla najmłodszych, w których uczestniczyło 15 uczniów szkół podstawowych z Dębicy, Przysietnicy, Brzozowa i Leżajska. W niedzielę 20 marca przed ogłoszeniem wyników konkursu chętni mogli zapoznać się z różnymi technikami modelarskimi dotyczącymi malowania pędzlem w wykonaniu pana Artura Getlera. Tuż po jego prezentacji odbył się wykład poświęcony polskiej broni pancernej przygotowany przez pana Michała Zapłackiego. Obydwa spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę.

W dniu 20 marca ok. godz. 12.30 w obecności pana Posła na Sejm RP- Jana Warzechy, pana starosty Powiatu Dębickiego- Andrzeja Reguły, pani Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy- Barbary Pelczar- Białek gospodarz miejsca- dyrektor dębickiego „Ekonomika” pan Krzysztof Górecki  oficjalnie rozpoczął podsumowanie XII MKMR „Ogniwko 2016”.

Wyniki XII Międzyszkolnego Konkursu Modeli Redukcyjnych „OGNIWKO 2016” przedstawiają się następująco:

Kategoria: modele redukcyjne plastikowe

1. Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

szkoły podstawowe

I miejsce Kacper Fornek
II miejsce Zuzanna Janas
III ex aequo Michał Loda i Gabriel Janas

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce Karol Jeleń

II miejsce Arkadiusz Cichoń

III miejsce Hubert Gromadzki

2. Pojazdy bojowe kołowe i gąsienicowe, w tym s-f

szkoły podstawowe

I miejsce Bartosz Kielar

II miejsce Julia Szerszeń

III miejsce Bartosz Getler

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce Jakub Perykasza

II miejsce Karol Lis

III miejsce Michał Słomiany

3.  Pojazdy cywilne

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce Jakub Słota
II miejsce Hubert Gromadzki
III miejsce Maksymilian Augustyn

4. Figurki

szkoły podstawowe

I miejsce Julia Szerszeń

II miejsce Bartosz Getler

III miejsce Maria Szela
gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce Hubert Gromadzki
II miejsce Jakub Perykasza
III miejsce Grzegorz Szerszeń

5. Dioramy

szkoły podstawowe

I miejsce Bartosz Kielar
II miejsce Bartosz Getler
III miejsce Maria Szela

gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce Hubert Gromadzki
II miejsce Maksymilian Szpiech

III miejsce Adrian Barwinski

 

Kategoria: Modele redukcyjne kartonowe

1. Pojazdy

szkoły podstawowe
I miejsce Wiktor Szajnowski
II miejsce Igor Chudzikiewicz
III miejsce ex aequo Wiktor Buczkowicz i Michał Wójcikiewicz

2. Samoloty, śmigłowce i inne pojazdy latające, w tym s-f

szkoły podstawowe

I miejsce Natalia Śliwa

II miejsce Adam Szuty
II miejsce Mateusz Szałajko

3. Inne

szkoły podstawowe

I miejsce Igor Chudzikiewicz
II miejsce Michał Wójcikiewicz
III miejsce Nina  Chudzikiewicz

W konkursie historycznym dotyczącym dziejów Polski i Polaków od X do XX w. udział wzięli: Jan Krzyżanowski, Maksymilian Szpiech, Przemysław Mazurkiewicz i Maciej Bąk.

Nagrody specjalne otrzymali:
Wyróżnienie Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko 5 PSK w AK w Dębicy- Natalia Śliwa.
Puchar pana Senatora RP Zdzisława Pupy- Jakub Perekasza.
Wyróżnienia pana Posła Na Sejm RP Jana Warzechy- Anna Kurcz, Jakub Słota, Krzysztof Zajchowski, Dawid Szela i Bartosz Kielar.
Wyróżnienia IPN oddział w Rzeszowie za modele w barwach polskich: Zuzanna Janas, Karol Jeleń, Arkadiusz Cichoń, Bartosz Getler, Maksymilian Szpiech i Igor Chudzikiewicz.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, personelowi Szkoły, a szczególnie wszystkim Sponsorom za otwartość, wsparcie i zrozumienie tej inicjatywy, która jak mają nadzieję przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży oraz propaguje alternatywę dla spędzania wolnego czasu i pomaga rozbudzać zainteresowania techniczne i historyczne.

Jednocześnie zapraszamy na XIII MKMR w 2017 r.

MKMR5

MKMR1 MKMR2 MKMR3 MKMr4

II POWIATOWY PRZEGLĄD PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

Konkurs odbył się 16 marca 2016 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku. Tematem przeglądu była muzyka filmowa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Mariola Drzał (1R) – solistka

Julita Mroczek (2R) – solistka

oraz zespół:

Krzysztof Braun (4RG) gitara

Michał Dziadosz (1A) gitara

Kacper Szura (gościnnie) bas

Wiktoria Kosińska (1G2) wokal

Gabriela Noga (1B) wokal

Kinga Kochan (1B) wokal

 

Utworem „HIT THE ROAD JACK” zespół zajął III miejsce, a wyróżnienie otrzymała Mariola Drzał za piosenkę  „Te Esperare”.

Uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

IMG_1752 Julita ostatni