Daily Archives: 13 grudnia 2015

Wycieczka do Berlina na bożonarodzeniowe jarmarki

Magia bożonarodzeniowych jarmarków w stolicy Niemiec Berlinie

W dniach od 2 do 4 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami – nauczycielami języków obcych, uczestniczyli w wycieczce do Berlina na bożonarodzeniowe jarmarki.

W środę 2 grudnia w późnych godzinach wieczornych wraz z pilotem panem Bartłomiejem Cisowskim wyruszyliśmy do Berlina. Po nocy spędzonej w autokarze naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Poczdamu – stolicy Brandenburgii. Miasto to znane jest  głownie ze swoich bardzo cennych zespołów zabytkowych, przede wszystkim z zespołu parkowo – pałacowego Sanssouci, który od 1990 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Poczdamie zobaczyliśmy również Stary Rynek wraz z ratuszem, kościół św. Mikołaja oraz słynne bramy poczdamskie: Bramę Brandenburską oraz Bramę Naueńską.

Z Poczdamu udaliśmy się do Berlina na Wyspę Muzeów (Museuminsel), gdzie zwiedziliśmy dwa muzea: Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum) oraz Nowe Muzeum (Neues Museum). W Muzeum Pergamońskim zgromadzono zbiory starożytnej architektury, tutaj znajduje się najcenniejszy skarb sztuki antycznej w Berlinie – Wielki Ołtarza Zeusa – ołtarz pergamoński. W Nowym Muzeum na szczególną uwagę uczestników wycieczki zasłużyła sobie egipska królowa Nefretete, a właściwie znajdujące się w muzeum jej popiersie. J

Kolejnym punktem programu była wizyta na Alexanderplatz – placu Alexandra, położonym we wschodniej części Berlina. Tutaj zobaczyliśmy słynną wieżę telewizyjną, której wysokość wynosi 368 m oraz Urania – Weltzeituhr – symboliczny zegar pokazujący czas w 24 strefach czasowych świata.

Późnym popołudniem udaliśmy się na bożonarodzeniowe jarmarki. Berlin to stolica adwentowych jarmarków, jest ich tutaj ponad 60. Każda dzielnica miasta przygotowuje coś specjalnego dla swoich mieszkańców. Mieliśmy okazję spacerować po Wielkim Berlińskim Jarmarku przy Alexanderplatz, byliśmy na Bożonarodzeniowym Jarmarku przy Czerwonym Ratuszu, a także na Jarmarku przy Gendarmenmarkt. Na adwentowych jarmarkach poznaliśmy inny Berlin – miasto pełne świątecznej magii, przystrojone kolorowymi światłami i ozdobami. Tutaj próbowaliśmy świątecznych wypieków, regionalnych specjałów. Wszędzie roznosił się zapach prażonych orzechów, migdałów, smażonej kiełbaski i grzanego wina.

W godzinach wieczornych udaliśmy się do Słubic na obiadokolację i nocleg, a wczesnym rankiem powróciliśmy do Berlina.

Drugi dzień naszego pobytu w stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od wizyty w Reichstagu – gmachu parlamentu Rzeszy, obecnie jest to siedziba Bundestagu. Obowiązkowe grupowe zdjęcie zostało wykonane przed Bramą Brandenburską, jednym z charakterystycznych miejsc w Berlinie. Kolejnym punktem programu był Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Duże wrażenie zrobił na nas Plac Poczdamski – jeden z największych i najruchliwszych placów w centrum Berlina.

W zachodniej części Berlina podziwialiśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser  Wilhelm Gedächtniskirche), położony w pobliżu ekskluzywnej ulicy Kurfürstendamm.

Pełni wrażeń, urzeczeni atmosferą świątecznych jarmarków wracaliśmy do Dębicy. Chwile spędzone w Berlinie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki sprawowali następujący nauczyciele: pani Małgorzata Papiernik, pani Joanna Mazurkiewicz, pani Beata Chmielewska, pani Barbara Pająk, pan Tadeusz Badowski.

Za pomoc w organizacji wycieczki dziękujemy pani wicedyrektor Marii Strzyż.

Małgorzata Papiernik

DSC_0617

DSC_0067

 

DSC_0077 DSC_0328 DSC_0401 DSC_0468 DSC_0619 DSCN0770 DSCN0773

Uczeń klasy IIg1 Kamil Gleń zdobył indeks na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

W samo południe w dniu 4 grudnia 2015 r. w Muzeum Miasta Krakowa  w Sali Fontany w Pałacu Krzysztofory rozpoczęła się Gala Finałowa V edycji międzywojewódzkiego konkursu „Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza”. W konkursie, do którego eliminacje odbyły się 30 października 2015r. nagrodą główną w klasyfikacji indywidualnej był indeks  na dowolne studia I stopnia  w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W tym roku zdobywcą tej właśnie nagrody oraz całego pakietu ciekawych książek historycznych został uczeń kl. IIg1 Kamil Gleń. Wraz z bratem Damianem- który indywidualnie wywalczył III miejsce pokonali również konkurencję w rywalizacji zespołowej i zdobyli dla naszej Szkoły tytułową czapkę kapitana Antoniego Stawarza. Obecnie można ja podziwiać wśród innych trofeów zdobywanych przez naszych uczniów w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach i zawodach.
„Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza” jest konkursem wiedzy historycznej o odzyskaniu niepodległości spod władzy zaborczej przez Polskę w 1918 r., przeznaczonym dla młodzieży szkół średnich z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Organizowany jest przez: Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków we współpracy z: Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Konkurs miał na celu propagowanie wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. W tegorocznych zmaganiach uczestnicy poza wiedzą wykazali się również nowymi umiejętnościami, do tej pory nie wymaganymi w żadnej olimpiadzie przedmiotowej z zakresu historii i nauk społecznych, a mianowicie analizy archiwalnych materiałów fotograficznych i dokumentów źródłowych, co pozwoliło na zapoznanie się w niecodzienny sposób z rzeczywistą pracą o charakterze badawczym.
Pomocą w przygotowaniu do konkursu Kamilowi i Damianowi służył p. Wojciech Szerszeń.

IMG_0469

 

IMG_0466 IMG_0468

IMG_0472