Daily Archives: 14 grudnia 2014

Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Uwaga!!!

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy organizuje już po raz piąty Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorzy stawiają sobie za cel ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych, czy zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek .

Zainteresowanych konkursem proszę o kontakt z nauczycielami –polonistami, bądź bezpośrednio do mnie.

Termin zgłoszenia upływa 7 stycznia 2015 roku!!!  

Zachęcamy do wzięcia udziału.

J. Rakoczy

Szlachetna Paczka w Ekonomiku

Od 1 grudnia  2014 roku w naszej szkole trwała akcja „Szlachetna Paczka”, w którą była zaangażowana cała społeczność szkoły.

Została wybrana bardzo biedna rodzina z powiatu mieleckiego. Uczniowie z poszczególnych klas a także  nauczyciele  przynosili produkty żywnościowe, chemiczne, używaną odzież oraz pieniądze za które były kupowane potrzebne dla rodziny produkty a także  nowa odzież, buty , kołdry, poduszki, koce, pościel, ręczniki,  przedmioty gospodarstwa domowego, inhalator dla chorego syna  oraz nowa  wersalka. Pedagog szkolny wszystkim zaangażowanym uczniom oraz nauczycielom   składa serdeczne podziękowanie. W szczególności uczniom klasy 3a, 1a, 3g1. Uczniowie tych klas nie tylko przekazali najwięcej produktów i pieniędzy ale również bardzo zaangażowali się w całą akcję.

Szczególne podziękowania składam uczennicom  Monice Kosowskiej, Klaudii Maduzi, Iwonie Różak , Agnieszce Matuszkiewicz z klasy 3g1, Ani Kurcz, Oli Augustyn, Dianie Szpyrka, Kasi Kubisztal, Żanecie Hajduk, Dominice Darłak, z klasy 1a oraz Faustynie Podgórskiej z klasy 3rg, które  bardzo dużo czasu poświęciły przy robieniu zakupów oraz pakowaniu paczek.

Z otrzymanych produktów zostały również  przygotowane  paczki dla Polaków mieszkających w Czerkiesach na Ukrainie. 10 grudnia 2014 roku paczki z żywnością, chemią oraz odzieżą odebrał z gabinetu pedagoga  ks. Jacek Pawłowicz, który od wielu lat mieszka na Ukrainie i  wspiera mieszkających tam  Polaków.

Dodatkowo zostały przygotowane 2 paczki ze słodyczami i owocami dla dzieci z Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy.

Teresa Nurkowicz

Zdjęcie-01Zdjęcie-02 Zdjęcie-03 Zdjęcie-04

Wycieczka szkolna do Wiednia na bożonarodzeniowe jarmarki

W dniach od 4 do 5  grudnia 2014 roku młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami nauczycielami języków obcych  odwiedziła stolicę Austrii – Wiedeń. Głównym celem wyprawy było poznanie pięknych zabytków Wiednia oraz wizyta na bożonarodzeniowych jarmarkach.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z Dębicy w kierunku Czech, a później do Austrii. Około godziny 13 dotarliśmy do Wiednia i przejechaliśmy autokarem przez słynną ulicę Ringstraβe, wokół której skupione są najważniejsze zabytki tego miasta. Zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem panią Joanną Janacek rozpoczęliśmy pod słynnym Domem Hundertwassera, który stoi w sprzeczności z wszelkimi zasadami proporcji. Następnie zobaczyliśmy Katedrę Św. Szczepana – największy symbol miasta, Operę Narodową, pomnik Mozarta, Plac cesarzowej Marii Teresy, parlament Austriacki, Ratusz Miejski, oraz Hofburg – zimową rezydencje cesarzy austriackich (m.in. Sissi). Podczas zwiedzania prywatnych apartamentów i komnat reprezentacyjnych Hofburga mogliśmy podziwiać przepych i bogactwo, jakim odznaczało się codzienne życie cesarskiej rodziny. Kolejną atrakcją był spacer słynnymi ulicami Kärtnerstraβe i Grabenstraβe oraz pobyt na słynnym bożonarodzeniowym jarmarku na Placu Ratuszowym, który przyciąga co roku 3 miliony odwiedzających z kraju i zza granicy. Tutaj śpiew kolęd, zapach pierników, migdałów, miodu i tysiące świateł oraz ozdób wprawiły uczestników wycieczki w świąteczny nastrój.

Wieczorem udaliśmy się do czeskiego miasta Hodonin na obiadokolację i nocleg, ale nazajutrz wczesnym rankiem powróciliśmy do Wiednia. Drugiego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty na Wzgórzu Kahlenberg, skąd w czasie odsieczy wiedeńskiej polskimi oddziałami kierował Jan III Sobieski. Odwiedziliśmy Kościół Św. Józefa,  a z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Wiednia. Kolejnym punktem programu był  Schönbrunn – letnia rezydencja Habsburgów wraz z ogrodami i barokową Glorietą. Pod zamkiem Schönbrunn również odbywa się bożonarodzeniowy jarmarek, na którym znaleźć można produkty tradycyjnego rzemiosła czy ręcznie wykonane ozdoby choinkowe.

Pełni wrażeń, urzeczeni świątecznym nastrojem bożonarodzeniowych jarmarków wracaliśmy do Dębicy. Chwile spędzone w Wiedniu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki sprawowali następujący nauczyciele: pani Małgorzata Papiernik, pani Joanna Mazurkiewicz, pani Beata Chmielewska, pani Barbara Pająk, pan Tadeusz Badowski.

Jak prawidłowo pielęgnować swoją cerę?

28 listopada 2014 roku w klasach 4c i 4r odbyło się spotkanie z doradcą do spraw pielęgnacji i wizażu panią Iwoną Kosztyło oraz z przedstawicielką Akademii Zdrowia i Urody panią Anną Kucharską.

Uczennice miały możliwość zarówno  zapoznania się z kosmetykami firmy Mary Kay, które prezentowała pani Iwona Kosztyło, jak i uczestniczenia w pokazowym makijażu z użyciem tych kosmetyków. Makijaż na modelkach z  klasy 4c wykonała pani Anna Kucharska, jednocześnie  wyjaśniała zasady prawidłowej aplikacji kosmetyków przeznaczonych do makijażu.
Natomiast pani Iwona Kosztyło uczyła jak zadbać o młodą skórę, jak ją chronić i pielęgnować.

Warsztaty w których uczestniczyły dziewczęta  miały na celu uświadomienie  jak ważne jest dbanie i nawilżanie młodej skóry twarzy. Podczas spotkania uczennice zadawały pytania na które konsultantki firmy odpowiadały. Spotkanie, które zorganizowała pani pedagog  było ciekawe i przydatne zwłaszcza przed zbliżającą się studniówką.

cera01 cera02

XI Rejonowa Olimpiada o uzależnieniach i ich konsekwencjach

XI Rejonowa Olimpiada o uzależnieniach i ich konsekwencjach
10 listopad 2014 r.

10 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbyła się  XI Rejonowa Olimpiada o uzależnieniach i ich konsekwencjach. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I LO w Dębicy, II LO w Dębicy, ZS Nr 2 w Dębicy,  ZSZ Nr 1 w Dębicy, ZS Nr 4 w Dębicy, ZS w Brzostku, ZSE w Dębicy  oraz uczniowie  Gimnazjum Nr 3 w Dębicy. Wszyscy uczestnicy byli laureatami szkolnych olimpiad, które były przeprowadzone w poszczególnych szkołach w miesiącu listopadzie. Czas na rozwiązanie testu, który składał się z 25 pytań  wynosił 1  godzinę. W tym roku ze względu na jednakową ilość punktów wśród finalistów musiała odbyć się II tura olimpiady.

Podczas, gdy jury w składzie:

 1. Pani Jadwiga Ząbek               PSSE w Dębicy          przewodnicząca jury
 2. Pani Bożena Gawryś              PSSE w Dębicy
 3. Pani Agnieszka Mądro           SP w Dębicy
 4. Pani Bożena Sowa                 UM w Dębicy
 5. Pani Dorota Krawczuk           ZOZ w Dębicy
 6. Pani Wioletta Mordecka         Gimnazjum Nr 3 w Dębicy

oceniało prace, uczniowie mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu na temat uzależnień wygłoszonego  przez pana Wenancjusza Matyska  pracownika  Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Dębicy.

Nagrodzeni uczniowie:

 1. Kamila Bukowska       II LO Dębica                 I miejsce
 2. Klaudia Bielawa          ZSE Dębica                II miejsce
 3. Paulina Podlasek        ZS Nr2 Dębica           III miejsce
 4. Maja Hofman              I LO Dębica                III miejsce
 5. Katarzyna Fik             II LO Dębica               IV miejsce
 6. Rafał Czaja                 ZS Nr2 Dębica           IV miejsce

Nagrody dla finalistów ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dębicy i Urząd Miasta w Dębicy były wręczane przez panią dyrektor Barbarę Pelczar Białek .

Pedagog szkolny dziękuje wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację olimpiady a w szczególności:

Pani Annie Didyk-Żołądek za przygotowanie testu dla uczestników olimpiady, pani Grażynie Auguścik za dekorację,  uczniom  : Magdalenie Kuli, Agnieszce Wojnarowskiej, Klaudii Soprych, Aleksandrze Stolarczyk z klasy 3g2 , Monice Czech, Monice Kosowskiej, Klaudii Maduzi, Agnieszce Matuszkiewicz , Iwonie Różak  z klasy 3g1 za pomoc przy obsłudze uroczystości oraz Tomaszowi Ździebło z 4r i Patrykowi Mazurowi z 4rf za wykonanie zdjęć. Za udział w olimpiadzie oraz pomoc w jej przygotowaniu i obsłudze zostały wręczone dyplomy i podziękowania.